Тайм-менеджмент для дітей: 9 практичних порад

Чи можуть батьки навчити дитину ефективно використовувати свій час? Чи під силу їм виховати людину, яка з дитинства вміє планувати своє життя, з радістю працювати та в міру відпочивати? В цій статті ми зібрали 9 гарних порад для прищеплення дітям навичок тайм-менеджменту.

Навчіть дитину планувати свій тиждень

Важливо, щоб дитина орієнтувалась у своєму графіку шкільних та позашкільних занять, розуміла, коли має вільний час для зустрічей з друзями, відпочинку та хобі.

Тижневий план краще складати в неділю. Для планування використовуйте гарний щоденник, магнітну, маркерну або пробкову дошку (нехай дитина обере вид органайзера та спосіб візуалізації самостійно).

Плануйте день

Планування дня нагадує планування тижня, але передбачає визначення дрібних справ (почитати перед сном, винести сміття, зателефонувати бабусі тощо). Складати такий план краще ввечері, щоб зранку дитина могла його перечитати та розуміти, що на неї чекає. Перші дні плануйте разом, а коли дитина звикне, батькам достатньо буде лише дружнім тоном нагадувати про таку необхідність. До речі, планувати можна і з дошкільнятами, позначаючи завдання малюнками: картка з іграшками означає прибирання кімнати після гри, картка з книгами – читання з мамою тощо.

Мотивуйте

Батьки мають показати дитині, що планування справ – це важливо. Найкраще мотивує власний приклад, тому ненароком покажіть дитині свій щоденник із задачами.

Відмічайте кожне виконане дитиною завдання, попередньо домовившись про винагороду за певну кількість відміток – похід в кіно, улюблений смаколик або нову гру.

Навчіть дитину визначати пріорітети

Завжди є справи, які вимагають більше уваги або часу, а є прості, які робляться швидко та непомітно. Порадьте дитині обрати улюблений колір та записувати ним те, що треба зробити першочергово.

“Їжте жаб” разом

“Жаба” – одне з головних понять тайм-менеджменту. Так називають неприємні справи, виконання яких приносить не дуже позитивні емоції та відкладається на потім. Дитині треба допомогати “їсти жаб”: дізнайтесь, що саме не подобається дитині, чому не подобається, спитайте, чим ви можете допомогти, і … допоможіть! “Жаб” краще “їсти” зранку. Виконуючи складну та неприємну справу зранку, дитина рятуватиме себе від негативу протягом дня!

Діліть “слона” на частини

Чим складніша задача, тим важче за неї взятися. І це, погодьтесь, проблема не тільки дітей, а й дорослих. Допоможіть дитині розділити велике складне завдання на декілька маленьких, з якими їй буде набагато легше впоратись. Зверніть увагу: ці частини мають бути дуже чіткими та конкретними.

Наприклад, не варто просити дитину багато читати. Це завдання занадто абстрактне і не має чітких меж. Замість цього ви домовляєтеся на прочитання 10-20 сторінок на день. В результаті за один рік дитина прочитає приблизно півсотні книжок. Багато, чи не так? 😉

Прищеплюйте проактивну позицію

Проактивна позиція – особливе ставлення до життя, коли людина не просто реагує на дійсність, а сама творить її. Дитина має усвідомлювати, що вона сама планує своє життя (не батьки, вчителі, бабусі або ніхто).

Дозволяйте дитині відпочивати

Різні види діяльності мають час від часу змінювати один одного. Якщо дитина вже годину сидить за уроками – настав час для легкої фізичної активності або хоча б короткострокового перебування на свіжому повітрі. Перерви на відпочинок треба влаштовувати кожні півгодини, навіть якщо дитина не відчуває втоми. За таких умов ефективність виконання будь-яких завдань буде вищою, ніж за умов традиційного “сиди вчи уроки, поки все не зробиш!”

Не нав’язуйте дитині тайм-менеджмент

Сучасні школярі обожнюють різноманітні “дорослі” лайфхаки, тому зазвичай ідея запровадити тайм-менеджмент сприймається позитивно. Ні в якому разі не нав’язуйте дитині нові звички та не сваріть, якщо щось пішло не так. Набагато корисніше вирішувати питання м’яко та довірливо.

Тайм-менеджмент може стати дійсно ефективним інструментом для досягнення цілей, згуртувати вас та дитину в єдину команду та неабияк полегшити життя. Правильне та своєчасне запровадження вищезазначених прийомів навчить дитину “колекціонувати” перемоги, ставити власні цілі, досягати їх та отримувати від цього задоволення.

Автор: Олена Чаленко

Додайте свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *